Aktuellt om konst i Blekinge

Levande vävstol – Manufaktur Blekinge

Levande vävstol – Manufaktur Blekinge var en konstnärlig aktion som genomfördes av den tidigare residenskonstnären Julita Wójcik (PL) tillsammans med dansare och besökare på Brådjupa Dansfestival. Foto: Simone Ærsøe

Blekinges gemensamma väv visas i Gdansk

Residenskonstnären Julita Wójcik, som deltog i AIR Blekinge 2019, visar sin separatutställning Endless i Gdansk. Under sin residenstid arrangerade hon textila workshops runt om i Blekinge som hon kallade Manufaktur Blekinge – Levande vävstol.

Deltagarna vävde tillsammans en enorm trasmatta, en symbolisk samhällsmatta för Blekinge. Filmaren och konstnären Jacek Niegoda dokumenterad de konstnärliga aktionerna.

Vi är glada att kunna berätta att filmerna som producerades under de konstnärliga aktionerna i Blekinge visas just nu på Gdańska Galeria Miejska.

Konstruktionen, hantverket och samarbetet mellan människor är viktiga delar i Julitas konstnärliga aktioner. En monumental trasmatta av återvunnen textil väcktes till liv av den extraordinära vävstolen. Symboliskt vävdes Blekinges samhällsmatta samman av olika grupper av människor. Aktionerna genomfördes i olika rum och offentliga platser i Blekinge.

Det första konstnärliga aktionen koreograferads av Julita redan 2013 i samband med utställningen The Splendour of Textiles på National Gallery of Art i Warszawa. Verket kom så småningom att ingå i samlingen av the Central Museum of Textiles i Łódź.

Ett annat verk, en matta tillverkad 2019 under workshoppar i Bräkne-Hoby, Ronneby och Sölvesborg hittade sitt hem på Region Blekinges kulturavdelning i Karlskrona. Ett tredje verk, skapat under Brådjupa dansfestival 2024 i Karlshamn, återfinns på Kulturcentrum Ronneby Konsthall.

Lyssna till Konst i Blekinge-podden #35 Julita Wójcik...

Endless – Gdańska Galeria Miejska