Nyheter och pressmeddelande

Region Blekinges logotyp med bild på Region Blekinges flaggor

Då öppnar vaccinbokningen för nästa åldersgrupp

Över 80 procent i gruppen 40-49 år har antingen vaccinerat sig eller bokat tid för vaccination. Det innebär att Region Blekinge redan nu på onsdag kan öppna bokningen för nästa åldersgrupp.

Det handlar om gruppen med 30-39-åringar som från onsdagen den 16 juni kan boka tid för vaccination.

-Det är glädjande att vi så snart kan erbjuda den åldersgruppen vaccin. Jag vill även passa på att uppmana de 40-49-åringar som ännu inte har bokat sig att göra det, säger Henrik Magnell, biträdande vaccinsamordnare.

Vaccinationen mot covid-19 omfattar två doser och du bokar själv tid för dos ett via 1177.se. Dos två bokas när du är på vårdcentralen för din första dos. Bokningen kräver ingen inloggning. Du kan alltid ringa din vårdcentral om du behöver hjälp med att boka.

Hjälpte informationen på sidan dig?